ˆ

Rejestr zmian

Pobierz dane XMLDrukuj informację

Szczegóły informacji

DECYZJA o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia polegającego na „Wydobywaniu kredy jeziornej ze złoża Rańsko 1 metodą odkrywkową na działkach nr. 26/1 i 161 w obrębie Rańsko, gmina Pszczew, powiat międzyrzecki, województwo lubuskie”.

Niniejszy dokument jest wersją archiwalną.
Informacja ogłoszona dnia 2018-08-31 12:06:29 przez Anna Krajewska

Akapit nr - brak tytułu

                                                                                          Pszczew, dnia 29 sierpnia 2018 roku  
OS.6220.4.2018      
 
 
DECYZJA
o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia
             Na podstawie art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. kodeks postępowania administracyjnego (t. j. Dz. U. z 2017r. poz. 1257, z 2018r. poz. 149.), art. 71 ust. 2 pkt 2, art. 75 ust. 1 pkt 4, art. 83 ust. 3, art. 84, art. 85 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko (t. j. Dz. U. z 2017 r. poz. 1405, 1566, 1999), a także § 3 ust.1 pkt 102 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010r. w sprawie przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. z 2016 r.  poz.71 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku Pana Witolda Schneider zam. Rańsko 11, 66 – 330 Pszczew
                                                                  stwierdzam
brak potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla planowanego przedsięwzięcia polegającego na „Wydobywaniu kredy jeziornej ze złoża Rańsko 1 metodą odkrywkową na działkach nr. 26/1 i 161 w obrębie Rańsko, gmina Pszczew, powiat międzyrzecki, województwo lubuskie”. Charakterystyka przedsięwzięcia stanowi załącznik do niniejszej decyzji.
 
uzasadnienie
Pan Witold Schneider zam. Rańsko 11, 66-330 Pszczew zwrócił się do Wójta Gminy Pszczew z wnioskiem o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na wydobywaniu kredy jeziornej metodą odkrywkową na działkach nr 26/1 i 161 w obrębie Rańsko,  gmina Pszczew, powiat międzyrzecki, województwo lubuskie”.
Zgodnie z § 3 ust.1 pkt 102 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010r. w sprawie przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. z 2016 r.  poz.71 z późn. zm.) powyższe przedsiębiorstwo zaliczane jest do mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, dla których może być wymagane przeprowadzenie oceny oddziaływania na środowisko. W związku z tym w myśl art. 71 ust.2 pkt 2 oraz art. ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, planowane przedsięwzięcie wymaga uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.
              W ramach postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia mogącego potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, organ właściwy do wydania tej decyzji, w oparciu o art. 63 ust. 1, 2 ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko ustala w drodze postanowienia obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko lub nie stwierdza potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko.
Postanowienie to zgodnie z art. 64 ust. 1 ustawy wydaje się po zasięgnięciu opinii odpowiednich organów. W związku z tym wystąpiono o opinię do:
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gorzowie Wlkp. pismem z dnia 29 maja 2018r., znak: WZŚ.4220.88.2018.AN wyraził opinię, iż dla przedmiotowego przedsięwzięcia nie ma konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko.
Pismem z dnia 23 kwietnia 2018r.,  znak sprawy NS.NZ.4201.17.2018 Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Międzyrzeczu odmówił wydania opinii z powodu braku podstawy prawnej do wydania opinii.
Organ opiniujący Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Zarząd Zlewni w Gorzowie Wlkp. pismem z dnia 19 czerwca 2018r, nie stwierdził potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko jednocześnie wskazując na konieczność określenia w decyzji następujących warunków:
  1. Nie odwadniać wyrobiska eksploatacyjnego.
  2. Dla zabezpieczania  wód podziemnych jak również wód powierzchniowych należy rygorystycznie przestrzegać warunków pracy by nie dopuścić do zanieczyszczeń powierzchni terenu substancjami ropopochodnymi.
  3. Cały teren przedsięwzięcia wyposażyć w wystarczającą ilość sorbentów do przechowywania ewentualnie powstających z niekontrolowanych wycieków substancji ropopochodnych.
  4. W celu ochrony wód  i uniknięcia sytuacji awaryjnych należy prowadzić kontrolę techniczną układów paliwowych używanych maszyn, a w przypadku awarii i wycieku oleju lub paliwa zebrać zanieczyszczone masy ziemne i je zneutralizować.
  5. Tankowanie maszyn prowadzić poza wyrobiskiem eksploatacyjnym, a na czas tankowania teren zabezpieczyć folią PE ułożoną w sposób uniemożliwiający spływ paliwa poza jej obręb.
  6. W celu zapobiegania i minimalizacji odpadów na etapie eksploatacji przedsięwzięcia wszelkie przeglądy i naprawy pracujących maszyn  i urządzeń prowadzić poza terenami kopalni. W zaistniałych sytuacjach awaryjnych napraw miejsce ich wykonania powinno być zabezpieczone folią PE.
  7.  Powstałe odpady należy magazynować selektywnie w wyznaczonych miejscach, w szczelnych , specjalistycznych pojemnikach przeznaczonych do tego rodzaju odpadu i przekazać uprawnionym podmiotom do dalszego unieszkodliwienia lub odzysku.
Planowana inwestycja polegać będzie na wydobywaniu kredy jeziornej ze złoża Rańsko 1. Odbywać się będzie metodą odkrywkową. Głębokość wydobycia ma sięgnąć maksymalnie 3 m w odniesieniu do obecnej rzędnej terenu. Dno wyrobiska będzie ustytuowane pomiędzy 48,5 – 51,0 m n.p.m. Wyrobisko ma mieć 2 ha powierzchni w działkach o powierzchni ponad 30 ha w gruntach IV i V klasy o ewidencji użytkowania: łąki i grunty orne.
            Eksploatacja będzie prowadzona koparką- jednym poziomem eksploatacyjnym, po bieżącym usunięciu nakładu, który będzie przeznaczony do zagospodarowania terenu wokół wyrobiska. Wywózka surowca odbywać się będzie za pomocą ciężarówek o 20 tonowej ładowności. Odbywała się będzie drogą gruntową do drogi wojewódzkiej nr 137. Szacunkowe zasoby geologiczne złoża wynoszą ok 19,6 tys. ton. Czas trwania eksploatacji to 5 lat,  po zakończeniu ma powstać zbiornik wodny.

           Przedsięwzięcie zlokalizowane będzie na działkach  nr 26/1 i 161 w obrębie Rańsko, gmina Pszczew. Teren planowanej inwestycji nie jest objęty aktualnym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Najbliższa zabudowa mieszkalna znajduje się w odległości 0,3 km w kierunku północno-zachodnim od granicy złoża i są własnością Inwestora. Kolejna zabudowa znajduje się w odległości ok 0,4 km  kierunku południowo-zachodnim i jest osłonięta drzewami. Na obszarze złoża nie ma żadnych obiektów budowlanych, stanowisk archeologicznych.
            Planowane przedsięwzięcie nie jest zaliczane do zakładów stwarzających zagrożenie wystąpienia poważnej awarii przemysłowej w rozumieniu art. 248 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001r. – Prawo ochrony środowiska (t.j. Dz. U. z 2018r., poz. 799 ze zm.). Ryzyko wystąpienia katastrofy naturalnej czy budowlanej, przy planowanej technologii i zakresie prac wydobywczych ocenia się jako bardzo niskie. Przedsięwzięcie, zarówno w fazie realizacji, jak i eksploatacji nie będzie wpływało na zmiany klimatu w rejonie inwestycji.
Po zapoznaniu się z przedmiotowym wnioskiem, kartą informacyjną przedsięwzięcia oraz zważywszy na uwarunkowania określone w art. 63 ust. 1 ustawy o ooś po uwzględnieniu opinii Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gorzowie Wlkp., Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Międzyrzeczu oraz Dyrektora Zarządu Zlewni Wód Polskich w Gorzowie Wlkp. Wójt Gminy Pszczew stwierdził postanowieniem znak sprawy: OS.6220.4.2018 z dnia 02 sierpnia 2018., brak konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania przedmiotowego przedsięwzięcia na środowisko.
            Ponieważ w toku postępowania nie stwierdzono obowiązku i nie przeprowadzono oceny oddziaływania na środowisko, zgodnie z art. 84 ust.1 ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa  w ochronie środowiska, w niniejszej decyzji stwierdzono brak potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko. Wobec powyższego orzeczono jak w sentencji.
 
POUCZENIE
  1. Od decyzji przysługuje odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gorzowie Wlkp. za pośrednictwem Wójta Gminy Pszczew w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia.
  2. Niniejszą decyzję dołącza się do wniosku o wydanie decyzji, o której mowa w art. 72 ust.1 ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko.
Wniosek powinien zostać złożony nie później niż przed upływem sześciu lat od dnia, w którym decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia stała się ostateczna.
 
Załącznik nr 1. Charakterystyka przedsięwzięcia.
Otrzymują:
1. Witold Schneider
    Rańsko 11
    66 – 330 Pszczew
2. Tomasz Heyduk
    Pracownia Projektów i Dokumentacji Geologicznych
    Tłoki 103 g
    64-200 Tłoki   
 
3. Strony postępowania:
    Starosta Międzyrzecki, ul. Przemysłowa 2, Międzyrzecz
    Stanisław, Wiesława Schneider , ul. Świebodzińska 9a, Poznań
    Beata Eckert, Rańsko 9, Pszczew
    Aneta, Arkadiusz Urbanek, Rańsko 7, Pszczew
    Lasy Państwowe Nadleśnictwo Trzeciel, ul. Graniczna 18, Trzciel
    Stanisław, Emilia Schneider, ul. Świebodzińska 9a, Poznań
    Andrzej Chmara, Policko 27, Pszczew
4. a/a
 
Do wiadomości:
  1. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gorzowie Wlkp.
  2. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Międzyrzecz.
      3.   Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie w Gorzowie Wlkp.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Charakterystyka przedsięwzięcia
Inwestor: Witold Schneider, Rańsko 11, 66-330 Pszczew
Nazwa inwestycji: „Wydobywaniu kredy jeziornej ze złoża Rańsko 1 metodą odkrywkową na działkach nr. 26/1 i 161 w obrębie Rańsko, gmina Pszczew, powiat międzyrzecki, województwo lubuskie”.
W ramach planowanej inwestycji zaplanowano wydobywanie kredy jeziornej ze złoża Rańsko 1. Inwestycja realizowana będzie na działkach  26/1 i 161 w obrębie Rańsko w gminie Pszczew. Pod planowaną inwestycję przewiduje się fragment działek o łącznej powierzchni 2,0 ha , którą stanowią łąki klasy IV i V. Roczne wydobywanie kopaliny nie będzie przekraczało wielkości 20 tys. m 2. Eksploatacja złoża będzie prowadzona systemem odkrywkowym, lądowym stokowo-wgłębnym przy użyciu koparki jednonaczyniowej jednym poziomem eksploatacyjnym o wysokości 1-3 m. Eksploatacja będzie miał charakter nieselektywny i będzie obejmowała całą serię złożową. Szacunkowe zasoby geologiczne złoża wynoszą ok 19,6 tys. ton. Czas trwania eksploatacji to 5 lat,  po zakończeniu ma powstać zbiornik wodny. Nie przewiduje się powstania na terenie kopalni odpadów niebezpiecznych. W obrębie kopalni nie przewiduje się żadnych obiektów kubaturowych ani poboru wody lub energii.
 
 
 
 
 
 
 
« powrót do poprzedniej strony