ˆ

Rejestr zmian

Pobierz dane XMLDrukuj informację

Szczegóły informacji

Zwiększenie obsady w budynku inwentarskim – oborze wolnostanowiskowej na działce o nr ewid. 1367/1, obręb Pszczew

Niniejszy dokument jest wersją archiwalną.
Informacja ogłoszona dnia 2018-04-30 16:44:19 przez Anna Krajewska

Akapit nr - brak tytułu

                                                                                          Pszczew, dnia 30 kwietnia 2018 roku  
OS.6220.16.2017      
 
 
DECYZJA
o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia
             Na podstawie art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. kodeks postępowania administracyjnego (t. j. Dz. U. z 2017r. poz. 1257, z 2018r. poz. 149.), art. 71 ust. 2 pkt 2, art. 75 ust. 1 pkt 4, art. 83 ust. 3, art. 84, art. 85 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko (t. j. Dz. U. z 2017 r. poz. 1405, 1566, 1999), a także § 3 ust.1 pkt 102 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010r. w sprawie przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. z 2016 r.  poz.71 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku Pana Marcina Kocha zam. Wybudowanie 5, 66 – 330 Pszczew
    stwierdzam
brak potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla planowanego przedsięwzięcia polegającego na „ Zwiększeniu obsady w budynku inwentarskim – oborze wolnostanowiskowej na działce o nr ewid. 1367/1, obręb Pszczew”. Charakterystyka przedsięwzięcia stanowi załącznik do niniejszej decyzji.
 
 uzasadnienie
Pan Marcin Koch, Wybudowanie 5, 66-330 Pszczew zwrócił się do Wójta Gminy Pszczew z wnioskiem o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na zwiększeniu obsady w budynku inwentarskim – oborze wolnostanowiskowej na działce o nr ewid. 1367/1, obręb Pszczew, gmina Pszczew.
Zgodnie z § 3 ust.1 pkt 102 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010r. w sprawie przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. z 2016 r.  poz.71 z późn. zm.) powyższe przedsiębiorstwo zaliczane jest do mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, dla których może być wymagane przeprowadzenie oceny oddziaływania na środowisko. W związku z tym w myśl art. 71 ust.2 pkt 2 oraz art. ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, planowane przedsięwzięcie wymaga uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.
              W ramach postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia mogącego potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, organ właściwy do wydania tej decyzji, w oparciu o art. 63 ust. 1, 2 ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko ustala w drodze postanowienia obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko lub nie stwierdza potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko.
Postanowienie to zgodnie z art. 64 ust. 1 ustawy wydaje się po zasięgnięciu opinii odpowiednich organów. W związku z tym wystąpiono o opinię do:
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gorzowie Wlkp. pismem z dnia 04 grudnia 2017r., znak: WZŚ.4240.396.2017.AN wyraził opinię, iż dla przedmiotowego przedsięwzięcia nie ma konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko.
Pismem z dnia 04 stycznia 2018r.,  znak sprawy NS.NZ.4201.46.2017 Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Międzyrzeczu wyraził opinię, że dla planowanej inwestycji  zachodzi potrzeba przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko. Organ po dokonaniu analizy przedłożonej dokumentacji stwierdził, że w/w przedsięwzięcie może w trakcie eksploatacji znacząco oddziaływać na środowisko, a tym samym na zdrowie ludzi, ze względu na: skalę przedsięwzięcia ; zasięg oddziaływania ; emisje; możliwość przekroczenia standardów jakości środowiska a w szczególności zanieczyszczenie powietrza atmosferycznego, emisję hałasu, możliwość zanieczyszczenia ziemi i wód podziemnych; wytwarzanie odpadów; wytwarzanie ilości nawozów naturalnych.
Organ opiniujący Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Zarząd Zlewni w Gorzowie Wlkp. zawiadomieniem z dnia 31stycznia 2018 r. znak: PO.ZZŚ.1.435.16.2018 określił przewidywany termin na wydanie opinii w sprawie konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko oraz ewentualny zakres raportu dla planowanej inwestycji do dnia 17 lutego 2018 r., następnie ponownie zawiadomieniem przesunął termin do 21 marca 2018r. Postanowieniem z dnia 16 marca 2018 r. znak: PO.ZZŚ.1.435.16.2018 Dyrektor Zarządu Zlewni Wód Polskich w Gorzowie Wlkp.  stwierdził potrzebę przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla w/w przedsięwzięcia oraz określił zakres raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko.
Stwierdzono, że w/w przedsięwzięcie może znacząco oddziaływać na środowisko , w tym na części wód negatywnego oddziaływana przedmiotowego na realizację celów środowiskowych.
Planowana inwestycja polega na zwiększeniu obsady krów, zmianie pokrycia dachu oraz zamontowaniu 3 wentylatorów mechanicznych w istniejącej oborze. Przedsięwzięcie zlokalizowane będzie na działce 1367/1 w obrębie Pszczew, gminie Pszczew, powiecie międzyrzeckim, województwie lubuskim. Teren planowanego przedsięwzięcia nie jest objęty aktualnym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Na terenie działki obecnie znajdują się: budynek inwentarski, budynek gospodarczy, wiata o powierzchni ok. 240 m2, silosy przejazdowe na kukurydzę. Celem przedsięwzięcia jest zwiększenie obsady bydła w istniejącej oborze o 109,8 DJP. Obecnie w gospodarstwie pogłowie bydła wynosi 34,4 DJP. W wyniku przedsięwzięcia na terenie gospodarstwa rolnego utrzymywanych będzie maksymalnie 144,2 DJP. Gospodarstwo płożone jest na  terenie Pszczewskiego Parku Krajobrazowego.
Uwzględniając łącznie uwarunkowania związane z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko, określone w art. 63 ustawy o ooś, po analizie wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla planowanego przedsięwzięcia oraz karty informacyjnej, stwierdzono, że nie jest ono zlokalizowane na obszarach wodno-błotnych, oraz innych obszarach o płytkim zaleganiu wód podziemnych, w tym siedliskach łęgowych oraz ujściach rzek, na obszarach wybrzeży i w środowisku morskim, obszarach górskich lub leśnych na obszarach objętych ochroną, w tym strefach ochronnych ujęć wód i obszarach ochronny zbiorników wód śródlądowych, obszarach, na których standardy jakości środowiska zostały przekroczone lub istnieje prawdopodobieństwo ich przekroczenia, obszarach o krajobrazie mającym znaczenie historyczne, kulturowe lub archeologiczne, obszarach przylegających do jezior, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej.
Położenie przedsięwzięcia znajduje się w Pszczewskim Parku Krajobra
zowym, w odległości minimum 0,6 km od obszarów Natura 2000 Rynna Jezior Obrzańskich PLH080002 i Jeziora Pszczewskiego i Doliny Obry PLB080005, poza zidentyfikowanymi strefami ochrony i ostojami gatunków chronionych i siedlisk chronionych oraz  obszarze antropogenicznie przekształconym. W związku z położeniem przedsięwzięcia w Pszczewskim Parku Krajobrazowym rozpatrywano przede wszystkim relacje charakteru oraz oddziaływania przedsięwzięcia wobec funkcji ochrony przyrody jakie obszar pełni. Teren inwestycji będzie obejmował działkę obecnie zagospodarowaną. Planowane przedsięwzięcie nie jest związane z gospodarką wodną, nie będzie bezpośrednio ingerowało w cieki powierzchniowe, a przyjęte rozwiązania projektowe zagwarantują, że realizacja przedsięwzięcia nie będzie miała wpływu na osiągnięcie celów środowiskowych zawartych w aktualnym planie gospodarowania wodami na obszarze dorzecza rzeki Odry.
W czasie eksploatacji inwestycji będą powstawać znaczne ilości odchodów zwierzęcych. Obornik będzie magazynowany na istniejącej płycie obornikowej na działce 1754. Wyprodukowane nawozy naturalne przeznaczone będą do rolniczego wykorzystywania jako pełnowartościowy nawóz organiczny i zagospodarowane na gruntach rolnych, zgodnie z odrębnymi przepisami prawa. Powstałe odpady będą selektywnie zbierane i wykorzystywane na miejscu lub odbierane przez uprawnionych odbiorców. Padłe zwierzęta magazynowane w szczelnym kontenerze i odbierane przez firmę. Woda będzie dostarczana rurociągami doprowadzonymi do obiektu, poprzez przyłącze ze studni głębinowej zlokalizowanej na działce o nr ewid. 1369. Wody opadowe i roztopowe z połaci dachowych obiektów orz terenów utwardzonych odprowadzone będą do gruntów.
Biorąc pod uwagę zakres i lokalną skalę oddziaływania przedsięwzięcia, pomimo, iż w pobliżu znajduje się zabudowa zagrodowa, nie przewiduje się wystąpienia znaczących oddziaływań skumulowanych na środowisko z innymi inwestycjami.
Planowane przedsięwzięcie nie jest zaliczane do zakładów stwarzających zagrożenie wystąpienia poważnej awarii przemysłowej w rozumieniu art. 248 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska (t. j. Dz. U. z 2017 r. poz. 519, z późn. zm.),                  nie występuje też w wykazie obiektów, wymienionych w art. 135 ust. 1 w/cyt. ustawy,          dla których mogą być tworzone obszary ograniczonego użytkowania. Ryzyko wystąpienia katastrofy naturalnej czy budowlanej, przy zaplanowanej technologii i zakresie prac budowlanych, ocenia się jako bardzo niskie.
Po zapoznaniu się z przedmiotowym wnioskiem, kartą informacyjną przedsięwzięcia oraz zważywszy na uwarunkowania określone w art. 63 ust. 1 ustawy o ooś po uwzględnieniu opinii Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gorzowie Wlkp., Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Międzyrzeczu oraz Dyrektora Zarządu Zlewni Wód Polskich w Gorzowie Wlkp. Wójt Gminy Pszczew stwierdził postanowieniem znak sprawy: OS.6220.16.2017 z dnia 13 kwietnia 2018., brak konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania przedmiotowego przedsięwzięcia na środowisko.
            Ponieważ w toku postępowania nie stwierdzono obowiązku i nie przeprowadzono oceny oddziaływania na środowisko, zgodnie z art. 84 ust.1 ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa  w ochronie środowiska, w niniejszej decyzji stwierdzono brak potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko. Wobec powyższego orzeczono jak w sentencji.
 
POUCZENIE
  1. Od decyzji przysługuje odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gorzowie Wlkp. za pośrednictwem Wójta Gminy Pszczew w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia.
  2. Niniejszą decyzję dołącza się do wniosku o wydanie decyzji, o której mowa w art. 72 ust.1 ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko.
Wniosek powinien zostać złożony nie później niż przed upływem sześciu lat od dnia, w którym decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia stała się ostateczna.
 
Załącznik nr 1. Charakterystyka przedsięwzięcia.
Otrzymują:
1. Marcin Koch
    Wybudowanie 5
    66 – 330 Pszczew
2. Adrainna Kochanowska
    EkoPolska Mojzesowicz Sp.k
    Gogolinek 22
    86 – 011 Wtelno
 
3. Strony postępowania:
Halina Bratuś, Wybudowanie 1, 66-330 Pszczew.
Karol, Maria Koch, Wybudowanie 5, 66-330 Pszczew
Tekla, Leopold Supron, Wybudowanie 4, 66-330 Pszczew
4. a/a
 
Do wiadomości:
  1. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gorzowie Wlkp.
  2. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Międzyrzecz
  3. Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie w Gorzowie Wlkp.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Charakterystyka przedsięwzięcia
Inwestor: Marcin Koch, Wybudowanie 5, 66-330 Pszczew
Nazwa inwestycji: „Zwiększenie obsady w budynku inwentarskim – oborze wolnostanowiskowej na działce o nr ewid. 1367/1, obręb Pszczew, gm. Pszczew”.
W ramach planowanej inwestycji zaplanowano zwiększenie obsady krów w gospodarstwie, zmianę pokrycia dachowego oraz  zamontowanie 3 wentylatorów mechanicznych. Obecnie w gospodarstwie pogłowie bydła wynosi 34,4 DJP. W wyniku przedsięwzięcia na terenie gospodarstwa rolnego utrzymywanych będzie maksymalnie 144,2 DJP. Na terenie działki obecnie znajdują się: budynek inwentarski, budynek gospodarczy, wiata o powierzchni ok. 240 m2, silosy przejazdowe na kukurydzę. W czasie eksploatacji powstały obornik będzie magazynowany na istniejącej płycie obornikowej na działce 1754. Wyprodukowane nawozy naturalne przeznaczone będą do rolniczego wykorzystywania jako pełnowartościowy nawóz organiczny i zagospodarowane na gruntach rolnych, zgodnie z odrębnymi przepisami prawa. Powstałe odpady będą selektywnie zbierane i wykorzystywane na miejscu lub odbierane przez uprawnionych odbiorców. Padłe zwierzęta magazynowane w szczelnym kontenerze i odbierane przez firmę. Woda będzie dostarczana rurociągami doprowadzonymi do obiektu, poprzez przyłącze ze studni głębinowej zlokalizowanej na działce o nr ewid. 1369. Wody opadowe i roztopowe z połaci dachowych obiektów oraz terenów utwardzonych odprowadzone będą do gruntów. Położenie przedsięwzięcia znajduje się w Pszczewskim Parku Krajobrazowym Położenie przedsięwzięcia znajduje się w Pszczewskim Parku Krajobra
zowym, w odległości minimum 0,6 od obszarów Natura 2000 Rynna Jezior Obrzańskich PLH080002 i Jeziora Pszczewskiego i Doliny Obry PLB080005.
 
« powrót do poprzedniej strony