ˆ

Rejestr zmian

Pobierz dane XMLDrukuj informację

Szczegóły informacji

USTALENIE PRAWA DO ŚWIADCZENIA WYCHOWAWCZEGO („500+”)

Niniejszy dokument jest wersją archiwalną.
Informacja ogłoszona dnia 2016-07-04 11:37:15 przez Administrator Systemu

Akapit nr - brak tytułu

USTALENIE PRAWA DO ŚWIADCZENIA WYCHOWAWCZEGO („500+”)


WYMAGANE DOKUMENTY:  
Osoby ubiegające się o świadczenie wychowawcze na dzieci składają wniosek oraz klauzulę informacyjną dotyczącą wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych.      
Należy również dołączyć inne dokumenty, w tym oświadczenia (dotyczy osób przebywających za granicą), niezbędne do ustalenia prawa do świadczenia wychowawczego.
 
MIEJSCE ZAŁATWIENIA SPRAWY      
Urząd Gminy Pszczew, ul. Rynek 13, Pszczew, pokój 8A                 
Stanowisko ds. świadczenia wychowawczego                 
 
ODBIÓR DOKUMENTÓW             
Informacja zostanie wysłana na e-maila.
 
SPOSÓB ZAŁATWIENIA SPRAWY       
Przyznanie świadczenia wychowawczego nie wymaga wydania decyzji. Odmowa przyznania świadczenia wychowawczego oraz rozstrzygnięcie w sprawie nienależnie pobranego świadczenia wychowawczego wymagają wydania decyzji               
Organ właściwy przesyła wnioskodawcy informację o przyznaniu świadczenia wychowawczego na wskazany przez niego adres poczty elektronicznej – o ile wnioskodawca wskazał adres poczty elektronicznej we wniosku. W przypadku gdy wnioskodawca nie wskazał adresu poczty elektronicznej, organ właściwy, odbierając wniosek od wnioskodawcy, informuje go o możliwości odebrania od tego organu informacji o przyznaniu świadczenia wychowawczego.
Nieodebranie informacji o przyznaniu świadczenia wychowawczego nie wstrzymuje wypłaty tego świadczenia.
 
OPŁATY
Nie podlega opłacie skarbowej               
 
TRYB ODWOŁAWCZY            
• Do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gorzowie Wlkp. – 14 dni od chwili  doręczenia decyzji za pośrednictwem Wójta Gminy Pszczew.          

DODATKOWE INFORMACJE  
pokój nr 8A, Tel. (95) 749-23-15 lub 697-200-047    
e-mail:
 
 
KOMU PRZYSŁUGUJE ŚWIADCZENIE WYCHOWAWCZE:
  • matce,
  • ojcu,
  • opiekunowi faktycznemu dziecka albo
  • opiekunowi prawnemu dziecka.
  • obywatelom polskim,
  • cudzoziemcom:
    • do których stosuje się przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego,
    • jeżeli wynika to z wiążących Rzeczpospolitą Polską dwustronnych umów międzynarodowych o zabezpieczeniu społecznym,
    • przebywającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie zezwolenia na pobyt czasowy udzielonego w związku z okolicznościami, o których mowa w art. 127 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach czyli zezwolenia na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji udzielonego, gdy celem pobytu cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest wykonywanie pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji oraz spełnione są łącznie następujące warunki:      
    • cudzoziemiec:
      • zawarł, na okres przynajmniej 1 roku, umowę o pracę, umowę o pracę nakładczą, umowę cywilnoprawną, na podstawie której wykonuje pracę, świadczy usługi lub pozostaje w stosunku służbowym, 
      • spełnia wymagania kwalifikacyjne i inne warunki w przypadku zamiaru wykonywania pracy w zawodzie regulowanym w rozumieniu art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 18 marca 2008 r. o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej, 
      • posiada wyższe kwalifikacje zawodowe, 
      • posiada ubezpieczenie zdrowotne w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych lub potwierdzenie pokrycia przez ubezpieczyciela kosztów leczenia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, 
      • posiada zgodę właściwego organu na zajmowanie określonego stanowiska, wykonywanie zawodu lub prowadzenie innej działalności, gdy obowiązek jej uzyskania przed zawarciem umowy wynika
        z odrębnych przepisów;
      • podmiot powierzający cudzoziemcowi wykonywanie tej pracy nie ma możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych na lokalnym rynku pracy, jeżeli zamieszkują z członkami rodzin na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, 
    • posiadającym kartę pobytu z adnotacją „dostęp do rynku pracy”, jeżeli zamieszkują z dziećmi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, z wyłączeniem obywateli państw trzecich, którzy uzyskali zezwolenie na pracę na terytorium państwa członkowskiego na okres nieprzekraczający sześciu miesięcy, obywateli państw trzecich przyjętych w celu podjęcia studiów lub pracy sezonowej oraz obywateli państw trzecich, którzy mają prawo do wykonywania pracy na podstawie wizy.
Prawo do świadczenia wychowawczego przysługuje cudzoziemcom jeżeli zamieszkują na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wraz z dziećmi przez okres, w jakim mają otrzymywać świadczenie wychowawcze, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy międzynarodowe o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej.
 
Świadczenie wychowawcze przysługuje na każde dziecko ww. osobom bez względu na dochody w wysokości 500,00 zł miesięcznie na dziecko.
Świadczenie wychowawcze przysługuje do dnia ukończenia przez dziecko 18 roku życia.
W przypadku urodzenia dziecka lub ukończenia przez dziecko 18 roku życia w trakcie miesiąca wysokość świadczenia wychowawczego jest ustalana proporcjonalnie do liczby dni, w których świadczenie wychowawcze przysługuje.  
 
KIEDY ŚWIADCZENIE WYCHOWAWCZE NIE PRZYSŁUGUJE: 
Świadczenie wychowawcze nie przysługuje, jeżeli:
-  dziecko pozostaje w związku małżeńskim
- dziecko zostało umieszczone w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie albo
   w pieczy zastępczej
-  pełnoletnie dziecko ma ustalone prawo do świadczenia wychowawczego na własne dziecko
-  członkowi rodziny przysługuje za granicą na dziecko świadczenie o podobnym charakterze do świadczenia wychowawczego, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy międzynarodowe o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej.
 
SPOSÓB I TERMIN 
 
Okres zasiłkowy 2019-2021, na który ustalane jest prawo do świadczenia wychowawczego, rozpocznie się  z dniem 1 lipca 2019 r. i skończy się 31 maja 2021 r. 
Wnioski można składać od 1 lipca 2019 r. (elektronicznie) oraz od 1 sierpnia 2019 r. (papierowo).
 
Kolejnym okresem zasiłkowym jest okres 2021/2022 (trwający od 01.06.2021 r. do 31.05.2022 r.).
Wnioski na nowy okres zasiłkowy przyjmowane są od 1 lutego 2021 r. (elektroniczne), wnioski tradycyjne (papierowe) od 1 kwietnia 2021 r.
 
W przypadku gdy osoba ubiegająca się o świadczenie wychowawcze na okres złoży wniosek wraz z wymaganymi dokumentami do dnia 31 sierpnia 2019 r., ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego oraz wypłata przysługującego świadczenia wychowawczego następuje do dnia 31 października 2019 r.
 
 W przypadku gdy osoba ubiegająca się o świadczenie wychowawcze na okres złoży wniosek wraz z wymaganymi dokumentami w okresie od dnia 1 września 2019 r. do dnia 30 września 2019 r., ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego oraz wypłata przysługującego świadczenia wychowawczego następuje do dnia 30 listopada 2019 r.
 
W przypadku gdy osoba ubiegająca się o świadczenie wychowawcze na okres złoży wniosek wraz z wymaganymi dokumentami w okresie od dnia 1 października 2019 r. do dnia 31 października 2019 r., ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego oraz wypłata przysługującego świadczenia wychowawczego następuje do dnia 31 grudnia 2019 r.
 
 W przypadku gdy osoba ubiegająca się o świadczenie wychowawcze na okres złoży wniosek wraz z wymaganymi dokumentami w okresie od dnia 1 listopada 2019 r. do dnia 30 listopada 2019 r., ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego oraz wypłata przysługującego świadczenia wychowawczego następuje do dnia 31 stycznia 2020 r.
 
W przypadku gdy osoba ubiegająca się o świadczenie wychowawcze na okres złoży wniosek wraz z wymaganymi dokumentami w okresie od dnia 1 grudnia 2019 r. do dnia 31 stycznia 2020 r., ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego oraz wypłata przysługującego świadczenia wychowawczego następuje do dnia 29 lutego 2020 r.
 
W przypadku złożenia wniosku o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego w okresie od dnia 1 lipca 2019 r. do dnia 30 września 2019 r., prawo do świadczenia wychowawczego na podstawie tego wniosku ustala się, począwszy od dnia 1 lipca 2019 r., o ile prawo do świadczenia wychowawczego w okresie, na który jest ustalane, nie jest przyznane.
 
 
W przypadku wystąpienia zmian mających wpływ na prawo do świadczenia wychowawczego, osoba, o której mowa w art. 13 ust. 1, jest obowiązana do niezwłocznego powiadomienia o tym organu wypłacającego świadczenie wychowawcze.
 
Postępowanie w sprawie o świadczenie wychowawcze na wniosek osoby, która nie ma miejsca zamieszkania, wszczyna organ gminy lub miasta właściwy ze względu na miejsce jej czasowego pobytu. Do wniosku dołącza się dokument potwierdzający tymczasowe zameldowanie lub potwierdzenie zamieszkania w miejscu pobytu.

Załączniki

« powrót do poprzedniej strony